Aliyev, Milli Meclisi feshetti; Azerbaycan 1 Eylül’de erken seçimlere gidiyor

T24 Dış Haberler

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 1 Eylül’de erken Milli Meclis seçimlerine gidilmesi yönünde bir kararname yayımladı. 

Azerbaycan Milli Meclisi, ülkenin 11-22 Kasım’da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29 Taraflar Konferansı’na (COP 29) ev sahipliği yapacak olması dolayısıyla “Meclisi feshetmesi ve kasımda yapılması planlanan genel seçimlerin iki ay öne alınması” için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e başvuruda bulunmuştu.

2003 yılından bu yana iktidarda olan Aliyev ve liderliğini yaptığı Yeni Azerbaycan Partisi, şubat ayında yapılan erken seçimlerde meclisteki 125 sandalyenin 69’unu kazanmıştı. Aliyev’in partisinin eylül ayında yapılacak seçimlerde yine rahatlıkla çoğunluğu kazanması bekleniyor. 

Milli Meclis’teki muhalif milletvekillerinin çoğunun Aliyev’e yakın olduğu biliniyor. Bu sene yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Aliyev, oyların yüzde 92’sini aldı. Ancak seçime giden süreçte bazı bağımsız gazeteciler ve siyasi aktivistler tutuklandı. Aliyev’in muhalifleri, bu tutuklamaların siyasi gerekçelerle yapıldığını savunuyor. 

Geçen eylül ayında yapılan bir operasyonlar Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ın tamamında kontrolü sağlamıştı. 100 bin kadar Ermeninin neredeyse tamamının bölgeyi terk etmesinin ardından Azerbaycan, bölgede tekrar bir inşaat süreci başlattı.

Dağlık Karabağ zaferinin, Aliyev’in konumunu daha da güçlendirdiği düşünülüyor.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x